nóż tokarski

noże tokarskie
N

arzędzie używane w procesach obróbki skrawaniem na maszynach do toczenia, zarówno manualnych jak i cyfrowych, zwanych tokarkami.

  • z HSS i indywidualnie ostrzone przez każdego tokarza – co sprawia, że taki nóż jest niepowtarzalny,
  • z HSS z lutowaną płytką węglikową. W tym przypadku geometria noża jest bardzo często poprawiana przez tokarza, który dostosowuje ją do danej obróbki i materiału. Tu również otrzymujemy nóż, który jest niepowtarzalny.
  • ze stali narzędziowych z wymienną płytką, czyli tzw. nóż tokarski składany: w tym przypadku geometria płytki raczej jest niezmienna. To rozwiązanie daje możliwość łatwej wymiany krawędzi skrawającej, a po wymianie mamy w 100% odtworzoną geometrię narzędzia.

Noże z HSS lub HSS z lutowaną płytką są kształtowane samodzielnie przez tokarza – dlatego mają one podstawowe geometrie, które potem dostosowuje się do tego, co obrabiamy (materiał i detal) i na jakiej tokarce pracujemy.

W przypadku noży składanych dostosowanie ich geometrii do aktualnie obrabianego detalu nie jest takie proste, wiec stworzono bardzo szeroki zakres noży tokarskich, do których dobieramy, w zależności od zapotrzebowania – różne kształty płytek.