nóż oscylacyjny

N

arzędzie o odpowiedniej geometrii i powierzchni ostrza dostosowanej do ciętego materiału i tego, jaki efekt końcowy potrzebujemy uzyskać. Nóż oscylacyjny stanowi ostrze, wykonane zazwyczaj z węglika spiekanego, przeznaczone do montażu w maszynach do frezowania (CNC), czyli nowoczesnych obrabiarkach. Ostrze jest dobierane w zależności od parametrów oraz indywidualne właściwości obrabianych materiałów, jak również pod kątem uzyskania określonego efektu. Pozwala to na precyzyjną obróbkę różnych materiałów, o różnej grubości, gęstości oraz elastyczności. Nasze noże oscylacyjne pracują w klingierycie, gumie, polipropylenie litym, oraz z kanalikami o różnych gęstościach 150-22 kg/m3 i pianach IP o gęstościach 200-30 kg/m3. Wykorzystywane są również do cięcia różnego rodzaju skór, folii, tektur, a także do wykonywania uszczelek używanych w przemyśle motoryzacyjnym i termoizolacyjnym. Na zamówienie klienta wykonujemy także noże o innych parametrach, dostosowane do indywidualnych potrzeb.

JAKOŚĆ OBRÓBKI

Parametrami odpowiadającymi za jakość krawędzi materiału, który zostaje poddany oscylacji są:

  • odpowiednia geometria noża oscylacyjnego,
  • prawidłowo dobrany materiał, z którego nóż jest wykonany
  • gładka powierzchnia ostrza.

Prawidłowo dostosowana geometria jest niezwykle istotna z uwagi na to, że mamy tak dużą gamę materiałów poddawanych procesowi obróbki. Efektem właściwego doboru narzędzia, przy zachowaniu parametrów jego pracy, jest uzyskania produktu końcowego zgodnego z założeniami, czyli wzorcowo wykonane zlecenie.

W przypadku noży oscylacyjnych właściwa geometria ostrza wraz z odpowiednią gładkością jego powierzchni pozwalają na wyeliminowanie zjawiska „zaciągania” skrawanego materiału oraz na kontrolowanie temperatury, pojawiającej się w procesie oscylacji.

Noże oscylacyjne zastosowanie
  • wycinanie opakowań tekturowych,
  • wycinanie wypełniaczy wykonanych z PE (polietylenu),
  • wycinanie pianek służących za wypełnienia skrzyń transportowych zabezpieczających cenne ładunki w transporcie,
  • wycinanie dywaników samochodowych,
  • wycinanie uszczelek gumowych lub wykonanych z teflonu zbrojonego,
  • cięcie różnego rodzaju skór, folii, dywanów oraz materiałów izolacyjnych.

 

Przykładowymi wzorcami miar są przymiar kreskowy, szczelinomierze i kątowniki.

Bardzo dobrym rozwiązaniem w powyżej wymienionych przypadkach jest użycie noży oscylacyjnych o odpowiedniej geometrii, w połączeniu z głowicą oscylacyjną cuttera. Całość takiego procesu wykorzystuje zjawisko oscylacji, tzn. cykliczną zmianę skoku noża oscylacyjnego realizowaną przez głowicę oscylacyjną, względem innej zmiennej, w tym przypadku zmiennej dotyczącej układu przestrzennego X, Y, Z.