SECO
obróbka i wykonywanie otworów
PRECITOOL
mikrowiertła i nawiertaki Precitool
NINE9
głowice do frezowania otworów
NINE9
fazowniki, nawiertaki, grawery
KENDU
obróbka i wykonywanie otworów

Wiercenie
Wiercenie to często stosowany sposób obróbki, wykorzystywany również jako przygotowanie obrabianego materiału pod dalsze modyfikacje, takie jak:
- gwintowanie,
- wygniatanie sześciokątów,
- wytaczanie,
- roztaczanie otworów na większe wymiary.
Wiercenie wykonujemy zarówno za pomocą narzędzia nieobrotowego (tokarka), jak i napędzanego (frezarka i wiertarka). Można je przeprowadzać na maszynach manualnych i numerycznych, zarówno ręcznie jak i maszynowo.

Wiertła monolityczne
Wiertła monolityczne wykonuje się ze stali szybkotnącej HSS (również w wersji z dodatkiem kobaltu (Co lub E w nazwie wiertła), ze stali proszkowej spiekanej HSS-PM oraz w każdej z tych kombinacji w wersjach powlekanych. Niektórzy nasi dostawcy proponują wiertła z węglika spiekanego z powłoką lub bez powłoki. Dodatkowo z chłodzeniem przez środek i bez chłodzenia lub w wersji mieszanej (wiertła lufowe). W tym ostatnim przypadku chłodzenie przez środek jest konieczne.

Wiertła składane
Wiertła składane produkowane są najczęściej od średnicy fi 10, w dwóch wersjach:
- W pierwszej wymienną częścią jest grot (wiertło wygląda jak klasyczne wiertło tylko ma wymienną płytką, głównie węglikową lub z HSS).
- Druga wersja ma wymienne płytki: centralną oraz zewnętrzną (lub kilka zewnętrznych przy większych średnicach wierteł). Mówimy wtedy bardziej o głowicy wiertarskiej. Wierteł składanych używa się raczej z chłodzeniem wewnętrznym (do 2xD można używać z chłodzeniem zewnętrznym).
Chłodzenie
Chłodzenie przy wierceniu jest niezwykle istotną kwestią. Spełnia wiele funkcji:
- Chłodzi narzędzie, tam gdzie odbywa się proces skrawania.
- Ułatwia proces skrawania, spełniając funkcję smaru (dlatego dobrze, żeby jego koncentracja przy operacjach wiertarskich była na poziomie 20%, jak przy gwintowaniu).
- Odpowiada za usuwanie wiórów z rowków wirowych.
Przy wiertłach z chłodzeniem przez środek wszystkie powyższe funkcje są realizowane. Wtedy możemy wiercić w sposób ciągły, bez wycofywania. Jeżeli ani wiertło, ani maszyna nie dają nam możliwości chłodzenia – musimy stosować wycofanie, aby odwiórować kanały wiertła oraz dostarczyć chłodziwa na czoło wiertła.
Aby najlepiej wiercić wiertłami bez chłodzenia z wycofaniem, dobrze jest zrobić pierwsze wejście na 2-3xD (w zależności od materiału) i potem co 0,5-1xD wycofywać się do pełnego wynurzenia się wiertła z otworu. Tak, aby oczyścić kanały odprowadzające wióry. Są przypadki, kiedy nie udaje nam się takimi wiertłami złamać wióra i należy wtedy zastosować stop technologiczny w celu odcięcia wióra i jego bezpiecznego usunięcia. Większość maszyn CNC umożliwia taką opcję. Im dłuższy wiór, tym większe problemy.
Wytaczanie otworów
Wytaczanie otworów jest rodzajem obróbki wykonywanej zarówno na tokarkach jak i frezarkach. Polega na obróbce zgrubnej i wykańczającej otworów, które wstępnie zostały wykonane w inny sposób. Najczęściej przez wiercenie. Zaletą tej obróbki w stosunku do rozwiertaków jest to, że ta obróbka „prostuje otwór”. Czasami zdarza się, wiertło „ściągnie”. Dzięki zastosowaniu metody wytaczania możemy go wyprowadzić, tak aby uzyskać oczekiwany efekt.
Przy wykonywaniu otworów metodą toczenia używa się noży na płytki takich samych jak przy toczeniu zewnętrznym. Przy bardzo małych otworach stosuje się narzędzia węglikowe. Bardzo częstym rozwiązaniem są w tej chwili noże z chłodzeniem przez środek. Uzyskujemy dzięki temu dodatkową stabilizację noża i przeważnie do 5xD średnicy trzonka nie ma problemu z doborem parametrów. Problemy głównie zaczynają się przy otworach głębszych. Tutaj jeden z naszych dostawców Seco proponuje dwa rozwiązania. Do mniejszych otworów narzędzia pełnowęglikowe na wymienną płytkę, a do większych średnic narzędzia z tłumikiem drgań. Narzędzia z tłumikiem drgań są skalowane na wysięg, więc ważne aby dobierać go do tego, co mamy wykonać. Każda z takich oprawek jest wyposażona w specjalne końcówki do standardowych płytek do toczenia. Dzięki temu są to narzędzia uniwersalne.
Przy frezowaniu choć zasada pracy narzędzia jest inna – rozkład sił jest podobny. Dzięki temu, że narzędzia są masywniejsze – łatwiej jest pracować z większymi wysięgami. W przypadku tej obróbki mamy również w swoim asortymencie narzędzia węglikowe, a przy większych średnicach chwyt węglikowy na wymienną płytkę lub narzędzia składane. Do większych wysięgów również stosujemy narzędzia z tłumikiem drgań, jak przy toczeniu.
Zamówienia
Złóż zamówienie w biurze (tel. 22 846 33 12 | solid@solid-narzedzia.pl lub skontaktuj się z jednym z naszych technologów:
Paweł Zapendowski
Współwłaściciel
Dyrektor Techniczny / Główny Technolog
tel. +48 502 276 877
e-mail: pzapendowski@solid-narzedzia.pl
Krzysztof Borowicz
Doradca techniczno-handlowy
(Polska zachodnia)
tel. +48 518 095 185
e-mail: kborowicz@solid-narzedzia.pl
Dariusz Gregorczyk
Doradca techniczno-handlowy
(Polska południowa)
tel. +48 505 062 125
e-mail: dgregorczyk@solid-narzedzia.pl
Adam Lewczuk
Doradca techniczno-handlowy
(Polska północna)
tel. +48 786 866 201
e-mail: alewczuk@solid-narzedzia.pl