Bogata oferta

Posiadamy szeroki wybór rozwiertaków renomowanych producentów, jak PRECITOOL i SECO. Oferujemy również inne narzędzia skrawające.

Najwyższa jakość

Pozostajemy na terenie Polski wyłącznym przedstawicielem KENDU oraz autoryzowanym dystrybutorem SECO i PRECITOOL.

Doradztwo technologiczne

Rozwiązujemy problemy, dobieramy odpowiednie narzędzia, pomagamy i służymy wsparciem przy opracowaniu technologii obróbki.

Szybka realizacja

Posiadamy duży magazyn standardowych narzędzi dostępnych od ręki, jak również dostarczamy narzędzia na zamówienie.

SECO

obróbka i wykonywanie otworów

Zobacz katalog pdf z narzędziami do obróbki i wykonywania otworów firmy SECO. Plik otworzy się w nowym oknie.
Pobierz katalog

PRECITOOL

mikrowiertła i nawiertaki Precitool

Zobacz katalog pdf z mikrowiertłami i nawiertakami PRECITOOL. Plik otworzy się w nowym oknie.
Pobierz katalog

NINE9

głowice do frezowania otworów

Zobacz katalog pdf z głowicami do frezowania otworów NINE9. Plik otworzy się w nowym oknie.
Głowice NINE9

NINE9

fazowniki, nawiertaki, grawery

Zobacz katalog pdf z fazownikami, nawiertakami i grawerami NINE9. Plik otworzy się w nowym oknie.
Pobierz katalog

KENDU

obróbka i wykonywanie otworów

Zobacz katalog pdf z narzędziami firmy KENDU. Plik otworzy się w nowym oknie.
Pobierz katalog

Wiercenie

Wiercenie to często stosowany sposób obróbki, wykorzystywany również jako przygotowanie obrabianego materiału pod dalsze modyfikacje, takie jak:

  • gwintowanie,
  • wygniatanie sześciokątów,
  • wytaczanie,
  • roztaczanie otworów na większe wymiary.

Wiercenie wykonujemy zarówno za pomocą narzędzia nieobrotowego (tokarka), jak i napędzanego (frezarka i wiertarka). Można je przeprowadzać na maszynach manualnych i numerycznych, zarówno ręcznie jak i maszynowo.

Wiertła monolityczne

Wiertła monolityczne wykonuje się ze stali szybkotnącej HSS (również w wersji z dodatkiem kobaltu (Co lub E w nazwie wiertła), ze stali proszkowej spiekanej HSS-PM oraz w każdej z tych kombinacji w wersjach powlekanych. Niektórzy nasi dostawcy proponują wiertła z węglika spiekanego z powłoką lub bez powłoki. Dodatkowo z chłodzeniem przez środek i bez chłodzenia lub w wersji mieszanej (wiertła lufowe). W tym ostatnim przypadku chłodzenie przez środek jest konieczne.

Narzędzia monolityczne oferta

Wiertła składane

Wiertła składane produkowane są najczęściej od średnicy fi 10, w dwóch wersjach:

  1. W pierwszej wymienną częścią jest grot (wiertło wygląda jak klasyczne wiertło tylko ma wymienną płytką, głównie węglikową lub z HSS).
  2. Druga wersja ma wymienne płytki: centralną oraz zewnętrzną (lub kilka zewnętrznych przy większych średnicach wierteł). Mówimy wtedy bardziej o głowicy wiertarskiej. Wierteł składanych używa się raczej z chłodzeniem wewnętrznym (do 2xD można używać z chłodzeniem zewnętrznym).

Narzędzia składane oferta

Chłodzenie

Chłodzenie przy wierceniu jest niezwykle istotną kwestią. Spełnia wiele funkcji:

  1. Chłodzi narzędzie, tam gdzie odbywa się proces skrawania.
  2. Ułatwia proces skrawania, spełniając funkcję smaru (dlatego dobrze, żeby jego koncentracja przy operacjach wiertarskich była na poziomie 20%, jak przy gwintowaniu).
  3. Odpowiada za usuwanie wiórów z rowków wirowych.

Przy wiertłach z chłodzeniem przez środek wszystkie powyższe funkcje są realizowane. Wtedy możemy wiercić w sposób ciągły, bez wycofywania. Jeżeli ani wiertło, ani maszyna nie dają nam możliwości chłodzenia – musimy stosować wycofanie, aby odwiórować kanały wiertła oraz dostarczyć chłodziwa na czoło wiertła.

Aby najlepiej wiercić wiertłami bez chłodzenia z wycofaniem, dobrze jest zrobić pierwsze wejście na 2-3xD (w zależności od materiału) i potem co 0,5-1xD wycofywać się do pełnego wynurzenia się wiertła z otworu. Tak, aby oczyścić kanały odprowadzające wióry. Są przypadki, kiedy nie udaje nam się takimi wiertłami złamać wióra i należy wtedy zastosować stop technologiczny w celu odcięcia wióra i jego bezpiecznego usunięcia. Większość maszyn CNC umożliwia taką opcję. Im dłuższy wiór, tym większe problemy.

Wytaczanie otworów

Wytaczanie otworów jest rodzajem obróbki wykonywanej zarówno na tokarkach jak i frezarkach. Polega na obróbce zgrubnej i wykańczającej otworów, które wstępnie zostały wykonane w inny sposób. Najczęściej przez wiercenie. Zaletą tej obróbki w stosunku do rozwiertaków jest to, że ta obróbka „prostuje otwór”. Czasami zdarza się, wiertło „ściągnie”. Dzięki zastosowaniu metody wytaczania możemy go wyprowadzić, tak aby uzyskać oczekiwany efekt.

Przy wykonywaniu otworów metodą toczenia używa się noży na płytki takich samych jak przy toczeniu zewnętrznym. Przy bardzo małych otworach stosuje się narzędzia węglikowe. Bardzo częstym rozwiązaniem są w tej chwili noże z chłodzeniem przez środek. Uzyskujemy dzięki temu dodatkową stabilizację noża i przeważnie do 5xD średnicy trzonka nie ma problemu z doborem parametrów. Problemy głównie zaczynają się przy otworach głębszych. Tutaj jeden z naszych dostawców Seco proponuje dwa rozwiązania. Do mniejszych otworów narzędzia pełnowęglikowe na wymienną płytkę, a do większych średnic narzędzia z tłumikiem drgań. Narzędzia z tłumikiem drgań są skalowane na wysięg, więc ważne aby dobierać go do tego, co mamy wykonać. Każda z takich oprawek jest wyposażona w specjalne końcówki do standardowych płytek do toczenia. Dzięki temu są to narzędzia uniwersalne.

Przy frezowaniu choć zasada pracy narzędzia jest inna – rozkład sił jest podobny. Dzięki temu, że narzędzia są masywniejsze – łatwiej jest pracować z większymi wysięgami. W przypadku tej obróbki mamy również w swoim asortymencie narzędzia węglikowe, a przy większych średnicach chwyt węglikowy na wymienną płytkę lub narzędzia składane. Do większych wysięgów również stosujemy narzędzia z tłumikiem drgań, jak przy toczeniu.

Zamówienia

Złóż zamówienie w biurze (tel. 22 846 33 12 | lub skontaktuj się z jednym z naszych technologów:

pawel_zapendowski solid narzedzia

Paweł Zapendowski

Współwłaściciel
Dyrektor Techniczny / Główny Technolog

tel. +48 502 276 877
e-mail: pzapendowski@solid-narzedzia.pl

Krzysztof Borowicz

Doradca techniczno-handlowy
(Polska zachodnia)

tel. +48 518 095 185
e-mail: kborowicz@solid-narzedzia.pl

Dariusz Gregorczyk

Doradca techniczno-handlowy
(Polska południowa)

tel. +48 505 062 125
e-mail: dgregorczyk@solid-narzedzia.pl

adam lewczuk solid narzedzia

Adam Lewczuk

Doradca techniczno-handlowy
(Polska północna)

tel. +48 786 866 201
e-mail: alewczuk@solid-narzedzia.pl