Scroll Top

Targi Obróbki Metali, Obrabiarek i Narzędzi STOM-TOOL 2023

Za nami kolejne targi branżowe. Tym razem Kielce i cenione Targi Obróbki Metali, Obrabiarek i Narzędzi STOM-TOOL. Oglądaliśmy nowości, rozmawialiśmy z naszymi dostawcami, sprawdzaliśmy co nowego na rynku obrabiarek. Organizatorzy otworzyli targi na całe 4 dni, zwiększając w ten sposób szansę na zwiększenie liczby odwiedzających. Byliśmy pod dużym wrażeniem – tak dużej imprezy targowej w naszej branży dawno nie doświadczyliśmy.

Według opinii naszego Dyrektora Technicznego Pawła Zapendowskiego i Dyrektora Handlowego Michała Glazera – to obecnie najlepsze targi narzędziowe w kraju. Liczba wystawców w tym roku przeszła wszelkie oczekiwania. Organizatorzy podają liczbę prawie 600 wystawców na powierzchni 36000 tys m2. My jako dystrybutorzy narzędzi skrawających byliśmy głównie zainteresowani obrabiarkami CNC, i faktycznie nie zabrakło głównych graczy w tej dziedzinie. Ale oprócz tego asortymentu mogliśmy oglądać wystawców systemów zamocowań, maszyn do cięcia, czy specjalistycznych maszyn do odlewnictwa. Prawie wszystkie maszyny można było zobaczyć podczas pracy, a więc hala tętniła życiem maszynowym! Odwiedziliśmy też producentów narzędzi, między innymi Mitsubishi i Pafanę. A także zaprzyjaźnionych dystrybutorów, jak choćby firmę Gamtools, czy Wemax.

Dla zainteresowanych odbyły się seminaria, konferencje i pokazy związane z nowoczesnymi rozwiązaniami w tym przemyśle, robotyzacją i automatyzacją produkcji. Wielu przedsiębiorców potrzebuje odpowiadać sobie co jakiś czas na podstawowe zagadnienia związane z tym, czy już czas i na ile wdrażać automatyzację w swoich firmach. To dobre miejsce, aby posłuchać doświadczeń innych. Dla nas to też przydatna wiedza jak narzędziowo opiekować firmy, które przechodzą zmiany w zakresie automatyzacji i restrukturyzacji. Jak to mówią – każdy szczegół jest ważny. Nie wspominamy tu o podstawie jaką jest dobór odpowiednich narzędzi skrawających do pracy maszyny, ale taka prosta rzecz, jak właściwy zestaw kluczy dynamomtrycznych na stanowisku każdego operatora maszyny – to może być ten drobiazg, z którym praca u podstaw pójdzie sprawniej.

W tematach prelegentów nie zabrakło również, tak często wywoływanej ostatnio do odpowiedzi sztucznej inteligencji. Co można zyskać opierając produkcję na niej i na uczeniu maszynowym? Kolejne pytania do szukania indywidualnych odpowiedzi. Nie tylko w zakresie maszyn.

W trakcie targów co roku odbywają się również konkursy. W tym roku nagrody Top DESIGN za oryginalny i nowoczesny styl prezentacji targowej otrzymały firmy: Eckert AS za „Przecinarka plazmowo-tlenowa Onyx z głowicą Dual Flex 3D”, Metal Team za ”Rexio Drawer – Kompaktowy, Zrobotyzowany system paletowy”. Natomiast wyróżnione zostały: UIBS Teamwork za „IPOsystem – Autonomiczny system decyzyjny do zarządzania produkcją”, BENZ Werkzeugsysteme dystrybutor MS Spinex Spinkiewicz Maciej za „Dłutownice LinTec (LinA 4.0)” oraz Technologie Formowania Metali za „Giętarka trójrolkowa PrimeARC 50 CNC”.

Zwycięzcom gratulujemy i dziękujemy za uatrakcyjnienie pobytu na targach.

Do zobaczenia za rok!

A na deser metaliczna ciekawostka:)

Pamiętacie film Terminator w reżyserii Jamesa Camerona z 1984 roku i słynny samonaprawiający się metal T-1000? Naukowcom z Massachusetts Institute of Technology udało się odkryć materiał, który przez swe właściwości przypomina dokładnie tamten samonaprawiający się metal. Odkrycia tego dokonali prof. Michael Demkowicz ze swoim studentem Guoqiang Xu. Prowadząc swoje uczelniane badania spostrzegli, że pęknięty kawałek stopu niklu pod wpływem rozciągania scala się, a nie ulega dalszemu uszkodzeniu. Początkowo uważali obserwowane zjawisko za błąd laboratoryjny. Wykonali jednak szereg testów i potwierdzili właściwości badanego stopu do samonaprawiania. Tak więc, metal nie powiedział jeszcze ostatniego słowa 😉