Rozwiertaki SOLID
Pobierz katalog z ofertą rozwiertaków
Rozwiertaki SECO
SECO obróbka i wykonywanie otworów
Rozwiertaki PRECITOOL
Mikrowiertła i nawiertaki PRECITOOL

Rozwiertaki zastosowanie
Rozwiercanie to rodzaj precyzyjnej obróbki wykończeniowej otworów, wykonywanej za pomocą narzędzia wieloostrzowego – rozwiertaka. Bardzo mała chropowatość powierzchni, doskonała jakość otworu i wąskie tolerancje wymiarowe są uzyskiwane dzięki zastosowaniu odpowiedniego posuwu, obrotów i małej głębokości skrawania.
Podział rozwiertaków ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane:
- stal szybkotnąca HSS
- stal szybkotnąca z dodatkiem kobaltu HSS-E
- stal szybkotnąca z wlutowanymi płytkami z węglika spiekanego VHM
- węglik spiekany VHM
Narzędzia te można również podzielić:
- ze względu na kształt obrabianego otworu – rozwiertaki do otworów walcowych oraz rozwiertaki do otworów stożkowych,
- ze względu na sposób pracy – rozwiertaki maszynowe lub rozwiertaki ręczne,
- ze względu na mocowanie – rozwiertaki trzpieniowe, na trzpieniu z chwytem walcowym lub z chwytem na stożku Morse’a, lub rozwiertaki nasadzane wymagające osobnego trzpienia,
- ze względu na budowę ostrzy – rozwiertaki o ostrzach prostych do otworów przelotowych lub rozwiertaki o ostrzach spiralnych do otworów nieprzelotowych,
- na możliwości pracy – rozwiertaki o ostrzach stałych i rozwiertaki o ostrzach nastawnych.

Rozwiercanie otworów
Chcąc uzyskać optymalne wyniki obróbki za pomocą rozwiertaków, należy zapewnić im odpowiednie warunki pracy. Często występującym błędem przy przygotowywaniu otworów do rozwiercania jest pozostawianie zbyt małego naddatku. W takim wypadku, rozwiertak będzie trzeć o ścianki otworu zbyt szybko zużywając się, a otwór będzie miał niewłaściwą średnicę i może mieć słabą jakość powierzchni. Zbyt duży naddatek również negatywnie wpływa na trwałość narzędzia, jak i na efekt jego pracy. Innym problemem jest krzywy otwór po wiertle. Rozwiertak już takiego otworu nie wyprostuje. Jak to się mówi „pójdzie po otworze”. W przypadku rozwiertaków stalowych może się skończyć wygięciem takiego rozwiertaka. Rozwiertak VHM może ulec zniszczeniu.
Średnica nominalna rozwierconych otworów w [mm] |
Naddatek na średnicy [mm] |
poniżej 4 | 0,1 |
od 4 do 110 | 0,2 |
od 11 do 390 | 0,2 |
od 39 do 50 | 0,4 |
Należy pamiętać również, aby po wybraniu odpowiedniego typu rozwiertaka, zastosować do niego odpowiednie parametry, czyli prędkość skrawania i posuw. Upewnić się, że otwory wstępne mają odpowiednią średnicę. Ważną sprawą jest zadbanie o mocowanie przedmiotu obrabianego – musi być sztywne, a wrzeciono obrabiarki nie może wykazywać luzów.
Ponieważ rozwiertak jest narzędziem precyzyjnym konieczne jest zastosowanie precyzyjnej oprawki. Jeśli rozwiertak nie jest wystarczająco mocno zaciśnięty w oprawce, może dojść do złamania narzędzia.
Należy stosować jak najmniejszy wysięg narzędzia względem wrzeciona obrabiarki.
W celu wydłużenia trwałości narzędzia i sprawnego doprowadzania cieczy obróbkowej na krawędź skrawającą wskazane jest użycie zalecanych substancji smarujących. Rozwiercanie nie jest ciężką operacją obróbkową, dlatego w zwykłych warunkach wystarcza zastosowanie roztworu oleju w proporcji 40:1. Przy obróbce żeliwa szarego bez chłodziwa można zastosować przedmuchiwanie.
Należy zadbać o to, by rowki wiórowe rozwiertaka nie były blokowane przez wióry oraz dbać o ostrość rozwiertaków. Ich częsta regeneracja jest opłacalna, należy jednak wziąć pod uwagę, że podczas stosowania rozwiertaków, skrawanie jest wykonywane tylko przez część wprowadzającą i skrawającą, z pominięciem łysinek. Z tego powodu, regeneracji wymagają tylko te dwa rodzaje powierzchni. Dokładność szlifowania ma duże znaczenie dla jakości otworu, tolerancji otworu i trwałości narzędzia.
Zamówienia
Złóż zamówienie w biurze (tel. 22 846 33 12 | solid@solid-narzedzia.pl lub skontaktuj się z jednym z naszych technologów:
Paweł Zapendowski
Współwłaściciel
Dyrektor Techniczny / Główny Technolog
tel. +48 502 276 877
e-mail: pzapendowski@solid-narzedzia.pl
Krzysztof Borowicz
Doradca techniczno-handlowy
(Polska zachodnia)
tel. +48 518 095 185
e-mail: kborowicz@solid-narzedzia.pl
Dariusz Gregorczyk
Doradca techniczno-handlowy
(Polska południowa)
tel. +48 505 062 125
e-mail: dgregorczyk@solid-narzedzia.pl
Adam Lewczuk
Doradca techniczno-handlowy
(Polska północna)
tel. +48 786 866 201
e-mail: alewczuk@solid-narzedzia.pl