Scroll Top

“Przemysłowa wiosna” na Targach Kielce

„Przemysłowa Wiosna” choć brzmi lekko, to jest to konkret: maszyny ważące setki ton, ponad 800 wystawców z 30 krajów świata, innowacyjne technologie, roboty i drukarki 3D. Do tego paręnaście tysięcy zwiedzających i wśród nich my…

Odwiedziliśmy pod koniec marca stoiska wystawców Kieleckiego Salonu Technologii Obróbki Metali STOM, który połączony jest z innymi tematycznymi wystawami m.in.: EXPO-SURFACE, CONTROL-STOM, KIELCE FLUID POWER, WIRTOPROCESY, SPAWALNICTWO czy DNI DRUKU 3D. Interesowały nas głównie firmy oferujące narzędzia skrawające i oprzyrządowanie do obrabiarek oraz wiodący producenci wszelkiego rodzaju maszyn. Bo to one według nas zdominowały targi. I nie ma co się dziwić, bo progres w ich rozwoju jest od lat zauważalny, i mówimy tu o postępie jakościowym. W końcu trwa IV Rewolucja Przemysłowa! Czyli czas coraz bardziej inteligentnych maszyn komunikujących się ze sobą i korzystających ze wspólnych danych. W tym wszystkim branża narzędziowa nie może pozostawać w tyle i musi dostarczać co raz to nowocześniejsze, wydajniejsze i precyzyjniejsze narzędzia. Obserwujemy nowe rozwiązania m. in.: w zakresie nowych gatunków materiałów narzędziowych i narzędzi składanych o bardziej zoptymalizowanych geometriach. Pojawiają się nowe gatunki i geometrie płytek z węglika spiekanego, przeznaczone dla konkretnych branż, materiałów i zastosowań. Coraz ważniejsza staje się chociażby dokładność wymiarowo-kształtowa i sztywność narzędzi. Branża narzędziowa prężnie się rozwija, aby w pełni wykorzystać możliwości nowoczesnych obrabiarek, a rozwijający się przemysł wymaga od producentów narzędzi obróbki trudnych materiałów z większą wydajnością.

O tych i innych zagadnieniach rozmawialiśmy z naszymi kontrahentami, i choć producentów narzędzi było stosunkowo niewielu, tematów do wymiany spostrzeżeń nie brakowało. We współczesnym przemyśle maszynowym obróbka skrawaniem, czyli nasz konik, jest wciąż technologią niezastąpioną!