Scroll Top

SZEŚCIOKĄTNY OTWÓR NA OBRABIARCE CNC

Zgłosiła się do nas studentka IV roku Uniwersytetu Technologiczno – Przyrodniczego w Bydgoszczy, która była w trakcie wykonywania projektu naukowego, i jak sama napisała:

“…stanęłam w miejscu, ponieważ nigdzie nie mogę znaleźć informacji jak wykonać na obrabiarce CNC sześciokątny otwór specjalnym wiertłem. Czy macie Państwo w swojej ofercie takie wiertło lub jakieś inne narzędzie, które wykonałoby taki otwór? Oraz szczegółowe informacje na temat jego działania?”

Zamieszczamy fragment odpowiedzi naszego technologa, pana Pawła Zapendowskiego, aby jeszcze komuś móc posłużyć w rozwiązaniu tego problemu:

Myślę, że chodzi o wygniatanie otworów sześciokątnych. Takie otwory można wykonywać zarówno na tokarkach jak i frezarkach. Potrzebne są do tego: specjalna oprawka i końcówka do wygniatania sześciokąta (zresztą nie tylko sześciokąta). Jest to metoda do wykonywania otworów w śrubach imbusowych, czy w śrubach z torxem. Zasada działania jest dość prosta. Najpierw wykonujemy otwór wpisany w sześciokąt. Potem napędzamy narzędzie, lub detal, i mając narzędzie w specjalnej oprawce wahliwej przepychamy sześciokąt. Na ogół są dwie długości przepychaczy. Poniżej film z wykonania otworu na tokarce (na podobnej zasadzie odbywa się to na frezarce). Koszt narzędzia i oprawki to około 4-5 tysięcy złotych. Metoda ta służy do przemysłowego wykonywania sześciokątnych otworów.

diagram 1

Przy mniejszej ilości sześciokątnych otworów wykorzystuje się metodę dłutowania. Do takiej pracy konieczna jest tokarka ze sterowanymi osiami – tak by dokładnie sterować obrotem. Dodatkowo tokarka wykonuje ruch posuwisto zwrotny. Początkiem oczywiście też jest wyjściowy otwór wpisany w sześciokąt. W zależności od ilości detali do wykonania do ruchu posuwisto-zwrotnego można wykorzystać tylko tokarkę lub specjalną oprawkę realizującą ten ruch. Wtedy tokarka tylko wykonuje ruch w jednej osi. Jest to też bardzo dobra metoda do dłutowania kanałków pod wpusty.

diagram 2