Wyszukiwarka KENDU

frezy, frezy do gwintów, wiertła KENDU

Skorzystaj z wyszukiwarki narzędzi KENDU. Do pobrania również katalog pdf.
Wyszukiwarka KENDU

Narzędzia monolityczne

SECO, OSG, PRECITOOL

Zobacz katalogi pdf z naszą ofertą narzędzi monolitycznych.
Zobacz ofertę

Narzędzia składane

NINE9, SECO, SIMTEK, SLOKY

Zobacz katalogi pdf z ofertą narzędzi składanych
Narzędzia składane

Frezy, frezy CNC

Frezy to narzędzia obrotowe, używane przede wszystkim na wszelkiego typu frezarkach: zarówno manualnych, jak i tych z odczytem cyfrowym oraz frezarkach numerycznych (zwanych też CNC) i ploterach frezujących. W ostatnich czasach te ostatnie zdobywają uznanie u klientów operujących w materiałach miększych, ale wymagających dużych powierzchni. Dzięki rozwojowi techniki frezy zaczęły być używane również na tokarkach i wiertarkach.

Narzędzia monolityczne

Podstawowy podział frezów

Ze względu na historię i zastosowanie, podstawowy podział jaki stosujemy we frezach obecnie, to:
frezy palcowe i frezy nasadzane. Zarówno jedne i drugie dzielimy na monolityczne oraz składane (na wymienne płytki, zwane głowicami).

Narzędzia monolityczne ze względu na to z czego są zrobione dzielimy na HSS, HSSCo 5% i HSS Co 8%, HSS-PM, VHM (zwany węglikiem spiekanym) oraz najnowszy materiał Ceramika Spiekana.

Narzędzia składane

Podział frezów ze względu na kształt

Ze względu na kształt rozróżniamy frezy:

  • palcowe, proste lub zabezpieczone (z mini fazą chroniącą naroże) zwane też walcowo-czołowymi,

  • kuliste, gdzie czoło ma kształt kuli 180 stopni oraz kuliste opasane, gdzie kuli jest więcej, bo około 250 stopni – zwane barellami,

  • torusowe, gdzie naroże zamiast fazy chroniącej ma promień naroża dokładnie zdefiniowany i wykonany tak, by można go było wykorzystać do obróbki kształtowej zamiast frezów kulistych,

  • stożkowe,

  • kształtowe – tu w pierwszej kolejności fazowniki jedno i dwustronne (mogące fazować zarówno od czoła jak i od tyłu detalu, bez konieczności obracania detalu), czy frezy wykonujące kształt promieni zewnętrznych (też jedno i dwustronne), ale także frezy do rowków teowych czy uszczelnień. W tym typie frezów spotkamy szeroką gamę frezów specjalnych o przeróżnych kształtach.

Podział frezów ze względu na rodzaj pracy

Frezy można również podzielić pod kątem wykonywanej pracy. Znajdziemy tu frezy do obróbki szybkościowej zgrubnej i wykańczającej, do obróbki wydajnej objętościowej i do obróbki kształtowej. Do każdego z tych sposobów można użyć różnych narzędzi, w zależności od naszych oczekiwań. Czy zależy nam najbardziej na wydajności czy średnicy obróbki, a może jakości powierzchni? Każde z narzędzi występuje w wersji krótkiej, podstawowej i jeżeli dobrze dobierzemy parametry nie będziemy mieli problemów w obróbce i możemy na takim narzędziu długo pracować (oczywiście jeżeli materiał, maszyna i chłodziwo chcą z nami współpracować). Jednak bardzo często parametry sprawdzające się na jednej maszynie kompletnie nie sprawdzają się na innej. Przy frezach z dłuższym wysięgiem mogą pojawić się problemy z zachowaniem prędkości skrawania i posuwu. Musimy wtedy na przykład zmniejszać prędkość obróbki.

Przy nowych możliwościach obliczeniowych systemów CAD/CAM i nowych możliwościach maszyn CNC zyskujemy nowe  możliwości przyspieszenia obróbki. Dzięki ulepszeniu metody trochoidalnej i zwiększeniu kontroli nad obciążeniem narzędzia, można zmieniać założenia tej obróbki, przy okazji zwiększając żywotność narzędzi – nawet przy tak trudnych do obróbki materiałach, jak stale kwasoodporne i materiały z dużą zawartością tytanu czy niklu.

Zamówienia

Złóż zamówienie w biurze (tel. 22 846 33 12 | ) lub skontaktuj się z jednym z naszych technologów:

pawel_zapendowski solid narzedzia

Paweł Zapendowski

Współwłaściciel
Dyrektor Techniczny / Główny Technolog

tel. +48 502 276 877
e-mail: pzapendowski@solid-narzedzia.pl

Krzysztof Borowicz

Doradca techniczno-handlowy
(Polska zachodnia)

tel. +48 518 095 185
e-mail: kborowicz@solid-narzedzia.pl

Dariusz Gregorczyk

Doradca techniczno-handlowy
(Polska południowa)

tel. +48 505 062 125
e-mail: dgregorczyk@solid-narzedzia.pl

adam lewczuk solid narzedzia

Adam Lewczuk

Doradca techniczno-handlowy
(Polska północna)

tel. +48 786 866 201
e-mail: alewczuk@solid-narzedzia.pl